#

Son Dönem Osmanlı Nüfusu ve Ecnebiler Meselesi kitap indir

 • Son Dönem Osmanlı Nüfusu ve Ecnebiler Meselesi ücretsiz kitap indir


 • Cedit Neşriyat

Son Dönem Osmanlı Nüfusu ve Ecnebiler Meselesi Abdülkadir Gül-Salim Gökçen Osmanlı Devleti, bilimsel demografi tekniklerini ilk olarak Tanzimat ile birlikte kulanmaya başlamış, iktisadi ve sosyal hayatın değişik yönlerini genel hatları ile bu şekilde ortaya koymaya çalışmıştı. Her ne kadar devlet, vergi verecek kişi sayısını ve orduyu oluşturacak erkek nüfusu belirlemek kaygısı ile demografik çalışmalar yapmış ise de bu çalışmalar, nüfusun genel hatlarının belirlenmesinde de önemli bir rol oynamıştır. Osmanlı nüfusunu konu alan çalışmalarda gözden kaçan ya da bu kapsamda inceleme konusu yapılmayan unsurlardan birisi, devlet içerisinde yer alan ecnebilerin ('ecanib'in) sayısı ve bunlara ilişkin hukuki düzenlemeler olmuştur. Bu çalışmada, Osmanlı nüfusu içerisinde Osmanlı vatandaşı olan Müslim-Gayrimüslim oranları verilmekle birlikte Osmanlı vatandaşı olmayan ecnebilerin oranları da inceleme konusu yapılmıştır. Aynı zamanda ecnebilerin Osmanlı sosyal hayatı içerisinde durumu çeşitli yönleri ile incelenmiştir. Kapitülasyonların genişletilerek birçok ülkeye imtiyazlar tanınması, bu ülke vatandaşlarının, Osmanlı topraklarında yoğun bir şekilde seyahat ve ikamet etmeleri ile birlikte çok kolay mal ve mülk sahibi olmalarını da sağlamıştır. BOAST. Dünya Savaşı arifesinde kapitülasyonların tek taraflı olarak kaldırılması , Osmanlı Devleti içerisinde seyahat ve ikamet heaven ecnebilerin statüsünü yeniden gözden geçirmeyi gerekli kılmış ve bu yönde yeni hukuki düzenlemelere gidilmiştir. İtihad ve Teraki Hükümeti, yeni mevzuat çerçevisnde, bütün idari birimlere gönderdiği bir talimatname ile ülke içerisindeki ecnebilerin oranını, sayısını ve miliyetini tesbit etmeye çalışmıştır. 1917, 1918 ve 1919 yıları arasında yapılan nüfus cetveleri neticesinde Osmanlı Devleti'nin son dönemindeki gerçek nüfusu ile birlikte ecnebilerin sayısı da ortaya çıkarılmıştır. Bu suretle ülkenin diğer bütün unsurları ile birlikte ecnebilerin ilgili istatistiki veriler de elde edilmiştir.  .

indir kitap

Son Dönem Osmanlı Nüfusu ve Ecnebiler Meselesi kitap tam sürümünü indir

 • Yazar:
 • Yayımcı:
 • Yayın tarihi:
 • kapak:
 • Dil:
 • ISBN-10:
 • ISBN-13:
 • boyutlar: Normal Boy
 • Ağırlık:
 • Ciltli:
 • Dizi:
 • sınıf:
 • Yaş:
 • Yazar:
 • Fiyat: 20,70 TL

Kitap eleştirileri

Son Dönem Osmanlı Nüfusu ve Ecnebiler Meselesi

jacekkauch

** spoiler alert ** Thanks so much to wonderful friend that gave me a copy of the whole book so I could finish it. I can’t tell you how much I appreciated you doing that for me. All I can tell anyone about this book is that I loved every word. It touched my heart. Thank You S.C. Stephens.

2020-09-15 04:50

vim91

İmkansız ebeveynler yeşile döner, İmkansız ebeveynlere dayanan bir dizi kitaptan biridir. Bu, çocukların imkansız ebeveynlerinin kendilerine sahip olabileceği bir konudur. Bu özel hikayede, imkansız ebeveynler yeşile dönmeye karar veriyor. Küçük çocuklar için bu çok mantıklı değildir, bu nedenle kitap onlara geri dönüşüm hakkında bilgi vermek için çok yararlıdır. Çocuklara, imkansız ebeveynlerin yaptığı gibi çok ileri gitmeden nasıl iyi geri dönüşümcü olabileceklerini öğretir. Kitap, çocukların burada ve orada geri dönüşüm parçalarını nasıl yapabildiklerini tartışmalarına yardımcı olabilir. Öğretmen kitabı hemen hemen her okulun öğrettiği bir konu olan geri dönüşüm ve kirlilik konusunda bir başlangıç noktası olarak kullanabilir. Kitap, imkansız ebeveynlerin ne kadar aptal olduğuna bağlı olarak birkaç gülme noktasına sahip olması da keyifli.

2019-12-30 04:52

laurent83db

Ergen kızların dünyasına harika bir pencere.

2019-12-06 13:01

Kitap başlığı

Boyut

bağlantı

Son Dönem Osmanlı Nüfusu ve Ecnebiler Meselesi okumak itibaren EasyFiles

4.5 mb. indir kitap

Son Dönem Osmanlı Nüfusu ve Ecnebiler Meselesi indir itibaren OpenShare

5.6 mb. indir ücretsiz

Son Dönem Osmanlı Nüfusu ve Ecnebiler Meselesi indir itibaren WeUpload

5.1 mb. okumak kitap

Son Dönem Osmanlı Nüfusu ve Ecnebiler Meselesi indir itibaren LiquidFile

4.3 mb. indir

Son Dönem Osmanlı Nüfusu ve Ecnebiler Meselesi kitap tam sürümünü indir

Kitap başlığı

Boyut

bağlantı

Son Dönem Osmanlı Nüfusu ve Ecnebiler Meselesi okumak içinde djvu

5.7 mb. indir DjVu

Son Dönem Osmanlı Nüfusu ve Ecnebiler Meselesi indir içinde pdf

5.2 mb. indir pdf

Son Dönem Osmanlı Nüfusu ve Ecnebiler Meselesi indir içinde odf

4.9 mb. indir ODF

Son Dönem Osmanlı Nüfusu ve Ecnebiler Meselesi indir içinde epub

3.9 mb. indir ePub