#

Heidi kitap indir

 • Heidi ücretsiz kitap indir


 • Evrensel İletişim Yayınları

Heidi Nutuk Alice Harikalar ÜlkesindeAltın IşıkAndersen MasalarıBilur Köşk Masaları Çehov'dan HikayelerÇocuk Şirleri AntolojisiDede Korkut HikayeleriDefine AdasıDeğirmenimden MektuplarEzop MasalarıFalakaGüliver'in GezileriHeidiİnsan Ne İşe YaşarKaragöz İle HacivatKeloğlan MasalarıLa Fontaine'den SeçmelerMesnevi'den Seçme HikayelerMutlu PrensOliver TwistÖmer'in ÇocukluğuPeter PanPinokyoPolyanaRobin HodŞerminSeksen Günde Devr-i AlemTom SawyerÜç SilahşörlerVatan Yahut SilistreYalnız Efe.

indir kitap

Heidi kitap tam sürümünü indir

 • Yazar:
 • Yayımcı:
 • Yayın tarihi:
 • kapak:
 • Dil:
 • ISBN-10:
 • ISBN-13:
 • boyutlar: Normal Boy
 • Ağırlık:
 • Ciltli:
 • Dizi:
 • sınıf:
 • Yaş:
 • Yazar:
 • Fiyat: 4,50 TL

Kitap eleştirileri

Heidi

karram

More like 3.5...better than the first with a thriller of an ending. Fans of Carolyn MacCullough's Once a Witch will absolutely devour this sequel, Always a Witch. MacCullough has upped the action and the plot, and the second half of this novel is utterly gripping. It's one of those sequels that's better than the first with an absolute thriller of an ending. In Always a Witch, Tamsin must travel back to the 1880s to stop Alistair and the Knights from destroying her family. Readers who love time travel stories will enjoy Tamsin's adventures in nineteenth century New York. I personally would have no idea how to be a Victorian-era lady's maid--how do you do those complicated up-do's?? no clue--so it would have been nice to see Tamsin struggle with acclimating to the past, not to mention things were a little too coincidental at times. But Tamsin? She's the strong, loyal, independent heroine we met in Once a Witch, but now she's on a dangerous quest to save her family...will she be willing to make a devastating choice and face the consequences? Paranormal romance fans who like their books with more PARANORMAL and less ROMANCE will enjoy this series. Gabriel is present and supportive in both books, but his romance with Tamsin definitely takes a back seat. I personally wish there could have been a few more swoony moments, but those wishing for more kicking and less kissing will like the de-emphasis of the romance. Two things really set this series apart for me: that zany family and the uniqueness of the "talents". Tamsin's loving family is always entertaining, and some of the best scenes of this series include moments with her wacky family. Such a present, supportive family is refreshing for YA literature. The concept of a "talent" opens the way for such creativity and surprise in the story, and I loved seeing everyone's talents and how they affect the conclusion. And that ending? So did not see it coming. It made me want to use one of Tamsin's Grandma's "Ah"s once everything was revealed. All of a sudden, it all made sense...the predictions, the secrets, the choices. The real driving force of this sequel is the sequence of events barreling towards that harrowing conclusion, and WOW the conclusion delivered. What a thrilling end to this series! (At least, I think it's the end? We'll see!)

2022-11-30 03:49

mrpepin

Another great book about another oppressive society. This time, they burn all the books...

2020-08-08 14:37

grantmisha

Bu üzücü hikayeyi çok sevdim. Bu bir aile içindeki sırlarla ilgilidir. Bir kadın nihayet ikinci kocasıyla evlenmeden önce hayat hikayesini anlatıyor. Kıza peri masalları dışında anlatmadığı bir şey. Leningrad, Rusya'nın St. Petersburg kentinde doğdu ve yaşadı. O Leningrad seige hayatta kaldı.Çok ilginç, aşağı koymak zor. Bugün kitabı bitirmek için kaldım. Nasıl biteceğine dair bir ipucu buldum ama yine de keyif aldım.

2019-12-08 09:10

heathertho548c

Diğerlerinden biraz daha yavaştı ve Eric ve Andre'yle olan her şeyden rahatsız oldum. Umarım bir sonraki kitapta daha olacak.

2019-12-05 12:18

sugarloveworld

"Epic" kelimesiyle.

2019-12-04 01:07

vlery

Berrak ve duygusal bir grafik roman. Birlikte hikayenin bir bütün olarak çalışmasını sağlayan her hikayenin tadını çıkardım. Zaten okuduğum tipik bir grafik roman değil, ama bu hiç de kötü bir şey değil. Anlatı mükemmel ve sanat eserini özellikle her bir hikayenin genel duygularına ekleyerek çarpıcı buldum.

2019-12-03 18:38

helenaoliv

Kuşkusuz bir şey eksik, ama bu kitap benim için tamamen saçma geldi.

2019-12-03 16:28

Kitap başlığı

Boyut

bağlantı

Heidi okumak itibaren EasyFiles

5.9 mb. indir kitap

Heidi indir itibaren OpenShare

3.6 mb. indir ücretsiz

Heidi indir itibaren WeUpload

3.6 mb. okumak kitap

Heidi indir itibaren LiquidFile

5.2 mb. indir

Heidi kitap tam sürümünü indir

Kitap başlığı

Boyut

bağlantı

Heidi okumak içinde djvu

4.1 mb. indir DjVu

Heidi indir içinde pdf

3.5 mb. indir pdf

Heidi indir içinde odf

5.3 mb. indir ODF

Heidi indir içinde epub

5.2 mb. indir ePub