#

janusbadenhorst

Janus Badenhorst Badenhorst itibaren Dhu Dhua Village, Odisha 761125, Hindistan itibaren Dhu Dhua Village, Odisha 761125, Hindistan

Okuyucu Janus Badenhorst Badenhorst itibaren Dhu Dhua Village, Odisha 761125, Hindistan

Janus Badenhorst Badenhorst itibaren Dhu Dhua Village, Odisha 761125, Hindistan

janusbadenhorst

Oh oğlum, iyi bir yazar KÖTÜ gittiğinde ne dersin? James Baldwin'in yeteneğe sahip olduğunu biliyorum, ancak bu kitap bile basmakalıp 70'lerde görünüyordu ve o zamanlar aydınlanmış Afrocentric bilinç için geçen şey bana göre şimdi sadece trite olarak okudum. Bu kitap, bir Pembe dizisi veya okul sonrası özel veya "Mama'nın Yeri" gibi bazı hokey TV sitcom gibi okur. Ben sadece (kendini tanımlayan) "uppity" Afrikalı Amerikalı kadınların herkesin yüzüne alıyorum ve OLDUĞUNU ANLATMA sıkılmaya başladı! Ancak eleştirisinde gerçekten devrimci ya da özgürleştirici değildi. Eğer beyaz adam şeytansa, neden cehennem beyaz adamın yollarını taklit ediyor ve beyaz adamın değer sistemine abone oluyorsunuz? Küstah olun ve sonra muhalefette YAŞAYIN - buna SİTÜTİZİZM denir, ancak Baldwin'in onun büyük aklından şüphe etmememe rağmen onunla tanıştığından emin değilim. Söyleyecek iyi şeyler var. James Baldwin çok inandırıcı KADIN karakterler yaratıyor. Sık sık kadın POV'sundan yazıyor ve sanırım. Bu kitabın en önemli noktası duygusal dürüstlüğü ve Baldwin'in genellikle tek bir cümle ile diğer insanları sevme hakkındaki yıkıcı ve bazen özgürleştiren gerçekleri özetleyebilmesidir.

janusbadenhorst

İlk bölümü seviyorum. bu son derece hızlı bir okuma, ancak tekrar tekrar okunabilen bir okuma.

janusbadenhorst

Unwind is set in the not so distant future when a so called compromise has been made between pro-choicers and pro-lifers. A third world war resulted in the compromise in which there are no abortions, but once you have your child if you don't want them you have several options. One, they become wards of the state and live in what we have as orphanages in modern day. Two, their mothers can "stork" them, which basically implies leaving their child on someone else steps. As soon as those people find the baby it is now their responsibility. However, if you choose you can also have your child unwound for any reason of your choosing between their 13th and 18th birthdays. Unwinding is a process by which a child is taken apart and all of their parts are used as transplants. Connor, Resa, and Lev are all scheduled to be unwound for different reasons. A chance crossing throws them together in some of the most unlikely of circumstances. The characters learn more about themselves and develop as they go along. Also they meet other unwinds along the way. I can't say anymore without giving up the whole plot or specific details of the book. I think whether you are pro-life or pro-choice you would enjoy this book. The unwinds in the book have interesting conversations explaining both sides of the issue. It really gives you pause for thought about many different aspects of this particular issue. At first I felt really sick listening to this book on tape. It almost seemed like a story that was too gruesome to read. But as I listened on I found that there were some really interesting conversations, points, perspectives, etc. made throughout the book. I really enjoyed it.